Modne krawiectwo lat 50tych i 60tych w polskich magazynach

4/10/2016 Made by Wera 4 Comments


Bardzo niespodziewanie odwiedził mnie dziś dobry znajomy. Wracał ze wsi. Zadzwonił, że wpadnie na kawę i ma dla mnie prezent. Coś, co wynajduję za czasem niemałe pieniądze, a on zdobył na wsi i właśnie mi wiezie. Szczerze mówiąc spodziewałam się szczęśliwej kury, którą będę musiałam obrać z piór i wypatroszyć... Ku mojej dużej uldze i ogromnej radości okazało się, że chodzi o parędziesiąt magazynów krawieckich z lat 50-tych i 60-tych! Trochę przykurzone, i gdzieniegdzie poplamione wodą, ale w ogólnym stanie bardzo dobrym.


Magazyny to głównie "Postęp Krawiecki" i "Modne Krawiectwo", ale jest też "Świat Mody" i "Moda". Wszystkie wydane w lata 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku.

Trudno mi na tę chwilę określić ich użyteczność, ale z pewnością stanowić będą świetną bazę inspiracji, bo niektóre z prezentowanych ubrań są obłędne. Opisy konstrukcji niestety są zawsze tylko dla jednego rozmiaru i często dotyczą modeli, do których nie ma ilustracji. Z kolei piękne ilustracje często nie mają przełożenia na opis konstrukcji.

Czasopisma miały zostać potraktowane jako opał do pieca!!! Część niestety została już zaprzepaszczona w ten sposób, ale reszta, która nie trafiła do dzisiejszego transportu, ma zostać oszczędzona i trafić do mnie przy okazji. Bardzo jestem ciekawa co tam jeszcze czeka na odkrycie! 

Spójrzcie na te przepięknie ilustrowane okładki "Postępu Krawieckiego":

i płaszczyki z "Modnego Krawiectwa". Ten różowy aż prosi się, aby go uszyć ze współczesnej pianki!

Bardzo dużo miejsca jest poświęcone na analizę strojów dla Panów! Jest bardzo dużo opisów konstrukcji męskich marynarek, płaszczy, kurtek, w "Postępie Krawieckim" jest nawet opis szycia fraku w odcinkach.


Poniżej przykład opisu konstrukcji damskiego płaszczyka z jednego z numerów "Postępu Krawieckiego". 

CIEKAWOSTKA

Zauważyłam, że podane są cztery obwody dla rozmiaru powyższego płaszcza, a nie trzy jak przywykłam: biust, talia, biodra. Dodatkowo podany jest też obwód klatki piersiowej. Dlaczego to ciekawe? Stare wykroje np. McCall'a, czy Vogue numerują rozmiary podając "bust size" w calach. Przykładowemu rozmiarowi 14 przypisany jest "bust size" 14 cali. Bust, czyli biust, google tłumaczy "bust size" jako rozmiar miseczki. Kupując stare, oryginalne wykroje krawieckie można się łatwo nabrać i "bust size" potraktować jako obwód w biuście, podczas kiedy jest to tak naprawdę obwód klatki piersiowej mierzony na wysokości pachy! Na powyższym przykładnie widać, że pomiędzy dwoma obwodami - biustu i klatki piersiowej jest aż 6 cm różnicy. Trzeba bardzo uważać i o tym pamiętać, bo potem jest dużo zachodu przy przerabianiu nieoczekiwanych namiotów w biuście, kiedy wydawało się, że szyjemy coś w swoim rozmiarze.  

Jakie są Wasze doświadczenia z szycia według starych wykrojów krawieckich? Czy w ogóle warto się bawić w przerabianie ich i dostosowywanie do współczesnej sylwetki?

You Might Also Like

4 komentarze:

 1. O matko, jakie rarytasy! Pamiętam, że jak byłam mała u mnie w domu rodzinnym też się "walały" takie czasopisma, ale uległy unicestwieniu w dziecięcych rączkach:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Traktujmy dobrze burdy, może kiedyś nasze wnuki to docenią :)

   Usuń
 2. Jaki wspaniały prezent!
  Czy byłabyś tak miła i mogłabyś mi napisać, w których numerach jest opis szycia fraka? Od dawna się mierzę na taki projekt... Z góry dziękuję :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda na to, że pierwszy artykuł pojawił się w "Postępie Krawieckim" z grudnia 57 roku. W tym numerze jest są też opisy szycia (metodą procentową) kamizelki frakowej i fraka. Brakuje mi styczniowego numeru, ale w lutowym jest kolejny artykuł "Jeszcze raz o fraku" z wycieczką do zakładu mistrza krawieckiego Pana Aleksandra Kaczmarka z Poznania.
   Nie mogę znaleźć maila do Ciebie na Twoim profilu, ale odezwę się przez fejsa i prześlę Ci skany ;)

   Usuń